ACV Romania/ASOCIATIA CRISTI VASILIU

Dotarea Terapiei Intensive Nou-Nascuti Targoviste

Status: Fundraising

Ne dorim să contribuim la scăderea numărului copiilor care mor în fiecare an înainte de a împlini vârsta de 1 an.

Facem asta prin dotarea și modernizarea secțiilor de terapie intensivă nou-născuți din România.

[ Show more ]

Sumă:

Galantomi:

Donații:

Target:

Vrei să fii fundraiser? Contactează Organizația

În anul 2022, Secția de Neonatologie a Spitalului Județean de Urgență Târgoviște a fost locul unde 1.663 de nou-născuți grav bolnavi, din județele Dâmbovița, Argeș, Giurgiu și Ialomița, Prahova au primit îngrijiri în primele lor zile de viață. Această cifră reprezintă nu doar un număr, ci o mărturie a rolului vital pe care îl joacă această secție în oferirea de îngrijiri specializate pentru cei mai mici și vulnerabili membri ai comunității noastre.

Nevoile secției sunt mari. Dar pentru inceput au mare, mare nevoie de:

•        Un aparat de ventilație neonatal, esențial pentru susținerea funcției respiratorii a nou-născuților critici

•        pompe de muls profesionale și kituri aferente

•        monitoare moderne pentru supravegherea continuă a funcțiilor vitale

•        paturi specializate pentru nou-născuți, pentru un confort și o îngrijire optimă.

•        lampi de fototerapie, esențiale în tratamentul icterului neonatal.

•        Injectomate

•        Infuzomate pentru administrarea alimentației parenterale la nou-nascut

•        Pulsoximetre

•        Hotă cu flux laminar pentru prepararea sterilă a soluțiilor perfuzabile